Quinoa czyli „złoto Inków”

 

Quinoa czyli inaczej komosa ryżowa to niezwykła roślina. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest od wieków znana i z powodzeniem stosowana jako składnik diety. Nazywana jest często „złotem Inków” ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Co należy wiedzieć o quinoa:

  1. Pomimo dużej zawartości skrobi nie należy do zbóż.
  2. Jej liście nadają się do spożycia.
  3. Przygotowuje się ją podobnie jak kaszę (gotowanie w wodzie przez kilka minut, potem odstawienie na czas „pęcznienia”).
  4. Proces przygotowania wymaga dokładnego opłukania ziaren w zimnej wodzie, a następnie ugotowania. Płukanie ma za zadanie usunięcie saponiny – substancji o gorzkim smaku.
  5. Nie zawiera glutenu, dlatego polecana jest osobom chorującym na celiakię, u których niezbędne jest stosowanie diety bezglutenowej.
  6. Quinoa ma niski indeks glikemiczny.
  7. Zawiera bardzo dużą ilość białka, w dodatku o doskonałym składzie – zawiera bowiem pełen skład aminokwasów niezbędnych człowiekowi. Roślina ta ze względu na skład aminokwasów jest na tyle niezwykła, że WHO uznało, iż przebywanie na diecie złożonej jedynie z komosy ryżowej, nie przyniesie uszczerbku na zdrowiu.
  8. Zawiera bogate źródło licznych składników takich jak: witamina E, mangan, wapń, fosfor, żelazo, magnez, kwasy omega-3, miedź.
  9. Quinoa wykorzystuje się jako składnik jadłospisu kosmonautów w różnych projektach NASA.
  10. W Polsce można ją nabyć w sklepach ze zdrową żywnością i niektórych delikatesach lub sumermarketach.

 

 

 

Zdjęcie: Wikipedia

One thought on “Quinoa czyli „złoto Inków”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *