Rabarbar – zdrowy czy niezdrowy?

Co roku o tej samej porze, gdy sklepowe półki uginają się pod ciężarem dojrzałych łodyg rabarbaru, stajemy przed dylematem – kupić, czy nie kupić? Rabarbar to często smak dzieciństwa, kojarzy się z latem, wakacjami i domowym ciastem. Z drugiej jednak strony lekarze ostrzegają, że rabarbar nie jest zdrowy. Jak jest naprawdę?

Jak zwykle trzeba wziąć głęboki oddech i podejść do sprawy z rozsądkiem. Z rabarbarem jest tak, jak ze szczawiem. Ma sporo składników odżywczych, ale trzeba z nim postępować ostrożnie, zwłaszcza jeśli cierni się na określone dolegliwości.

 

Rabarbar – zalety:

  1. Jest niskokaloryczny (16 kcal/100g) i zawiera sporo błonnika – polecany jest więc osobom na diecie odchudzającej pod warunkiem, że nie dodaje się do niego cukru.
  2. Zawiera witaminę C (pamiętajmy jednak, że ginie ona pod wpływem podwyższonej temperatury).
  3. Zawiera potas, żelazo, magnez, fosfor,
  4. Zawiera rapontygeninę. Rapontygenina to polifenol, który ma działanie antynowotworowe (badania laboratoryjne wykazały, że substancja ta hamuje podziały komórek nowotworowych). Co ciekawe, podczas obróbki termicznej rabarbaru, ilość rapontygeniny wzrasta.
  5. Rabarbar zawiera fitohormony czyli substancje działające na człowieka tak, jak hormony. W tym wypadku chodzi o hormony żeńskie. Dlatego też spożywanie rabarbaru poleca się kobietom (o ile nie mają osteoporozy).

 

Rabarbar – wady:

Rabarbar zawiera spora ilość kwasu szczawiowego, a więc unikać go powinny osoby z artretyzmem, chorobami nerek (w tym – kamica nerkową), osteoporozą. Kwas szczawiowy ma bowiem specyficzną właściwość wiązania wapnia i magnezu. Powstaje trudno rozpuszczalna sól, pierwiastki nie zostają wchłonięte przez organizm, a sole odkładają się w postaci złogów (kamienie nerkowe).

Aby zapobiec ubytkom wapnia dobrze jest łączyć rabarbar z produktami zawierającymi duże ilości tego pierwiastka (jogurt naturalny, kefir, maślanka, sery, produkty mleczne).

Korzystajmy więc z sezonu na rabarbar. Jedzmy go i cieszmy się jego smakiem. Róbmy to jednak z głową i umiarem.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *