Rak skóry u coraz młodszych kobiet

Rak skóry, głównie spowodowany słońcem wykrywany był zazwyczaj u kobiet od 40 roku życia. Zmieniło się to w dzisiejszych czasach i rak skóry pojawia się u coraz młodszych kobiet.

Okazuje się, że na taką sytuację – zachorowalność na raka skóry coraz młodszych kobiet, wpływ ma korzystanie z solariów. Nasze matki i babki nie korzystały z takich wynalazków. Nic więc dziwnego, że jeśli z ich pokolenia ktoś chorował, to raczej w późniejszym wieku. A pamiętajmy, że filtry UV to też raczej nowy wynalazek. Co z tego, skoro do opalania w solarium nikt go praktycznie nie stosuje.

Należy zwrócić również uwagę na to, że spośród trzech rodzajów raka skóry: czerniak, kolczystokomórkowy, podstawnokomórkowy, w ostatnich latach notuje się coraz większe żniwo tego pierwszego. Rośnie nie tylko ilość osób u których wykryto czerniaka, ale również ofiar śmiertelnych tej choroby. Czy można więc bagatelizować wpływ solarium i słońca na skórę, gdy na tę często śmiertelną chorobę zapadają coraz młodsi ludzie?

Warto potraktować ostrzeżenia lekarzy poważnie. Na raka skóry ma bowiem wpływ nie tylko genetyka. Na odziedziczone skłonności nie mamy bowiem wpływu. Są jednak reguły, których można, a nawet powinno się przestrzegać. Nie wystawiać się na nadmierną ekspozycję słoneczną, stosować kremy z filtrem (osoby bez obciążeń genetycznych mogą przebywać na słońcu bez ochrony UV zaledwie kilka do kilkunastu minut, podczas których wytwarzana jest witamina D), chronić przed słońcem dzieci (oparzenia słoneczne w dzieciństwie mogą wpłynąć na pojawienie się nowotworu skóry w wieku dorosłym lub wcześniej.

Uważajmy na słońce i chrońmy się przed promieniowaniem UV! Zapobieganie nie kosztuje wiele, a może ochronić zdrowie albo nawet i życie.

Zdjęcie Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *