Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

śniadanie

Słyszeliście może, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia? To prawda, bo właśnie wtedy organizm dostaje pierwszą po dłuższej przerwie dawkę energii, która musi wystarczyć na kilka godzin, podczas których pracujemy (nie mówiąc już o tym, że jeszcze do pracy trzeba dotrzeć). Co prawda są ludzie, którzy z rana nie są w stanie przełknąć choćby najmniejszej kanapki, a pierwszy posiłek jedzą dopiero po kilku godzinach, ale mimo wszystko warto jeść śniadanie, by zapewnić sobie jak najlepszy start w każdym dniu.

Warto pamiętać o odpowiednim komponowaniu śniadań. Najlepiej żeby zawierały produkty zbożowe – pełnoziarniste. Kromka żytniego razowego pieczywa zapewni energię dzięki zawartości węglowodanów złożonych. Do tego niezbędna jest dawka białka – roślinnego lub zwierzęcego (mleko, jajka, szynka, twaróg itp.) plus warzywa lub owoce (np.plaster pomidora czy ogórka). Z białego pieczywa, słodyczy i niezdrowych przekąsek lepiej zrezygnować.

Dobrze jednak zadbać, aby śniadanie było zróżnicowane. Najlepiej też, aby spożywać je mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Ważne też jest, by śniadania nie jeść w biegu – trzeba więc wygospodarować w porannym pośpiechu 5-10 minut na spokojny posiłek. Takie śniadanie zagwarantuje nam odpowiedni przypływ sił do pracy.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *