Sok z buraka na nadciśnienie?

sok z buraka na nadciśnienie

Co jakiś czas amerykańscy naukowcy (tak, tak, wszyscy wiemy jak to brzmi) informują nas o ciekawym odkryciu, które mogłoby zrewolucjonizować medycynę albo przynajmniej poprawić zdrowie społeczeństwa na tyle, aby z usług medycznych korzystać jak najmniej. Tym razem nowina przyszła z Wielkiej Brytanii

Dziś będzie o nadciśnieniu, a dokładniej o tym, co je obniża. Naukowcy Barts Health NHS Trust i London Medical School po latach badań odkryli zbawienne działanie buraka na nadciśnienie. Chodzi dokładniej o azotany zawarte w buraku, których działanie powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych. Otóż naukowcy twierdzą, ze wypicie szklanki soku buraczanego może obniżyć ciśnienie aż o 10 mm słupka rtęci.

Jedyny minus to fakt, iż potwierdzone działanie soku z buraków jest doraźne. Brak jest badań dotyczących długotrwałego stosowania soku jako terapii antynadciśnieniowej.

Póki co nie pozostaje nam nic innego jak sięgnąć po buraki i ich sok od czasu do czasu i poczekać na dokładniejsze badania. Całe szczęście jest pewność, że nawet jeśli zbawienne działanie buraka na dłuższą metę nie zostanie potwierdzone, to zwiększenie jego ilości w diecie na pewno nam nie zaszkodzi.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *