Sposoby na upały

Skoro do Polski dotarły upały, a astronomiczne lato rozpocznie się za kilka dni, warto przypomnieć sobie o sposobach radzenia sobie z wysoką temperaturą. Nie każdy bowiem dobrze ją znosi. Warto jednak przyswoić sobie kilka wskazówek, dzięki którym znoszenie upałów będzie łatwiejsze.

 

Sposoby na upały:

 

 1. Pij dużo płynów. Lekarze jednak w przypadku bardzo wysokich temperatur nie zalecają czystej wody, a jeśli już, to wysoko zmineralizowanej. Niskozmineralizowana woda bowiem szybko opuści organizm. W skrajnych przypadkach zaleca się nawet solenie wody (sól zatrzymuje wodę w organizmie). 
 2. Pamiętaj, że kawa i herbata nie spełniają roli nawadniającej, nie zaleca się więc zwiększania ich spożycia w upały.
 3. W miarę możliwości nie wychodź z domu w pomiędzy godzinami 10 a 14, gdy słońce świeci najintensywniej.
 4. Jedz lekkie posiłki – takie, które lekko się trawi, ale dostarczają organizmowi niezbędnych składników. Sałatki ze świeżych warzyw z dodatkiem białka czy lekkie zupy (np. chłodnik) będą najwłaściwsze. Nie zapominaj o jedzeniu, mimo iż w upały zazwyczaj nie odczuwa się głodu.
 5. Chroń głowę, oczy i skórę przed słońcem. Krem z filtrem UV, nakrycie głowy i okulary są niezbędne, jeśli słoneczny dzień spędzasz na świeżym powietrzu.
 6. Pamiętaj o tym, że w podwyższonej temperaturze żywność szybciej się psuje. Pamiętaj, aby owoce takie jak truskawki czy czereśnie zjadać w dniu zakupu, ewentualnie przetwarzaj je lub chowaj do lodówki. Nie zostawiaj również poza lodówką mięsa, przetworów mlecznych i innych szybko psujących się artykułów – zwłaszcza, jeśli w twojej kuchni panuje wysoka temperatura, a w okna świeci silne słońce.
 7. Nie przesadzaj z klimatyzacją – ustawienie jej na kilkanaście stopni poniżej temperatury otoczenia to prosta droga do przeziębienia.
 8. Ogranicz wysiłek fizyczny. Nie chodzi o całkowitą rezygnację z niego, ale należy pamiętać, że intensywny wysiłek w połączeniu z wysoką temperaturą i nasłonecznieniem może skutkować zasłabnięciem.
 9. Korzystaj z uroków wody, ale rób to rozsądnie. Zanim skorzystasz z kąpieliska, upewnij się czy jest tam czysto i czy rzeczywiście można się tam kąpać. Unikaj fontann i innych miejsc nieprzeznaczonych do kąpieli. Pod żadnym pozorem nie pij także wody z miejsc do tego nieprzeznaczonych.
 10. Stosuj chłodne natryski – to doskonały sposób na ochłodzenie. Nie wchodź jednak od razu pod strumień lodowatej wody. Zacznij od lekko ciepłej i stopniowo, w miarę przyzwyczajania się organizmu, obniżaj temperaturę wody.
 11. Ubieraj się lekko i przewiewnie. Postaw na naturalne włókna (bawełna, len, jedwab), na cienkie sploty, lekkie tkaniny i przewiewny, luźny krój.
 12. Chroń przed silnym nasłonecznieniem i upałem swoich bliskich, w szczególności o dzieci i osoby starsze.
 13. Zadbaj o swoje zwierzęta – pamiętaj, że w upały tak jak ty, potrzebują więcej wody.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *