Sucha skóra

Sucha skóra to problem z którym boryka się ogromna ilość kobiet. Również mężczyzn ta przypadłość dotyka, niemniej jednak kobiety uskarżają się na nią częściej. Dzieje się tak dlatego, że kobiety bardziej dbają o swój wygląd, o  kondycję swojej skóry, która – gdy jest sucha – prezentuje się bardzo nieestetycznie.

Sucha skóra to problem na wielu płaszczyznach:

 1. Kosmetyczna.
  Stanowi problem głównie dla kobiet, które odczuwają dyskomfort, ponieważ sucha skóra powoduje świąd i nieatrakcyjnie się prezentuje. Na takiej skórze źle wygląda makijaż. Do łuszczącego się naskórka dochodzą zaczerwienienia, bolesne podrażnienia w postaci mikrouszkodzeń, które przyczyniają się do pogorszenia wyglądu.
 2. Społeczna.
  Wynika niejako z pierwszej płaszczyzny, ponieważ spadek atrakcyjności wiąże się z obniżeniem poczucia własnej wartości. To z kolei wpływa bezpośrednio na pogorszenie stosunków międzyludzkich. Brak pewności siebie, nieśmiałość. Być może wiązanie tego z suchą skórą wydaje się być trochę na wyrost, jednakże zastanówmy się w jak wielu sytuacjach pozornie błaha sprawa wpływała dość poważnie na naszą pewność siebie, przebojowość. Wystarczy niechcący ubrudzić się w miejscu publicznym by zachowywać dystans w kontakcie z innymi – co dopiero mówić o powtarzającym się problemie skórnym, któremu trudno zaradzić, a którego często nie da się ukryć.
 3. Zdrowotna.
  Skóra stanowi barierę pomiędzy organizmem a środowiskiem. Jej rolą jest nas chronić przed szkodliwym wpływem środowiska. Jedynie zdrowa skóra jest w stanie w pełni spełniać to zadanie. Sucha skóra jest podatna na uszkodzenia, a takie miniranki stanowią otwartą bramę dla szkodliwych drobnoustrojów.
 4. Psychiczna.
  Poza społecznymi konsekwencjami, które ściśle wiążą się z psychiką (niepewność siebie, unikanie kontaktów z innymi) należy pamiętać o tym, że sucha skóra daje fizyczne uczucie dyskomfortu, świąd, mrowienie, potrzebę drapania – wszystko to może mieć wyjątkowo szkodliwe skutki u osób z zaburzeniami obsesyjnymi. Zresztą na dobrą sprawę nie trzeba mieć zaburzeń natury psychicznej, żeby podrapać się do krwi. To z kolei niesie za sobą ryzyko zakażenia itp.

Jak sobie radzić z suchą skórą? Literatura mówi przede wszystkim o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Nie ma jednak źródeł potwierdzających zwiększenie nawilżenia naskórka na skutek zwiększenia podaży wody. Należy więc, jak ze wszystkim, zachować umiar.

Warto pamiętać o codziennym nawilżaniu skóry. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów, których zadaniem jest przywrócenie skórze odpowiedniego stopnia nawilżenia. Preparatów jest wiele, dlatego warto poświęcić trochę czasu na próby, by odnaleźć kosmetyk idealny dla własnych potrzeb. Skóra skórze bowiem nierówna i balsam, który doskonale sprawdza się u koleżanki, dla nas może okazać się kosmetykiem zbyt tłustym lub przeciwnie, za mało nawilżającym.

Zasadą nadrzędną nawilżania jest stosowanie odpowiedniego kosmetyku po każdej kąpieli i w chwilę po niej. Moczenie skóry, mycie jej mydłem lub nawet samą wodą dla osób z przesuszoną skórą jest zabiegiem, po którym nawilżenie jest niezbędne. Jeśli więc chcemy zachować skórę w dobrej kondycji, pamiętajmy o nawilżaniu jej po każdym kontakcie z wodą. Jednocześnie nie zwlekajmy po kąpieli, parująca skóra traci mnóstwo wody, więc nawilżanie powinno mieć miejsce w chwilę po wytarciu się, a nie po kilku godzinach, jak czynią to niektórzy.

Rygor codziennego stosowania nawilżenia powinien wejść nam w nawyk. Warto jednak zmieniać kosmetyki, ponieważ nawet ukochany balsam po 1-3 miesiącach może nie dawać nam takiego uczucia jak na początku. Przyzwyczajamy się bowiem do stosowanych preparatów i po jakimś czasie ich działanie nam powszednieje. Dobre wyjście to używanie kilku preparatów zamiennie – w takim czasie jak nam wygodnie, np. codziennie inny lub przez tydzień jeden preparat, po tygodniu następny.

Na koniec drogie panie pamiętajmy, że skóra to nasz majątek. Nie każda z nas będzie miała na tyle odwagi/pieniędzy/chęci żeby po kilku latach poddać się operacji plastycznej. Dbajmy więc o to co mamy, nawilżajmy skórę pamiętając o tym, że sucha skóra szybciej się starzeje, szybciej nabiera zmarszczek i są one bardziej widoczne.

Zdjęcie:

http://www.publicdomainpictures.net/pictures/17000/nahled/fashion-model.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *