Świńska Grypa

Internet i telewizja od kilku dni straszą nas powrotem świńskiej grypy. Co prawda nikt nie mówi jeszcze o epidemii, ale liczba ofiar śmiertelnych grypy w tym roku może nie jednego przestraszyć. Zwłaszcza, że rok dopiero się zaczął.

Najpierw należałoby jasno wyjaśnić czym jest świńska grypa i czym się różni od zwykłej grypy sezonowej.

Zarówno zwykła grypa sezonowa jak i grypa świńska, która budzi taki lęk i zainteresowanie mediów to infekcje wywołane przez wirusy. Objawy dają bardzo podobne, różni je typ wirusa wywołującego chorobę i jedynie lekarz na podstawie wyników badań jest w stanie stwierdzić z którym rodzajem grypy mamy do czynienia. Tzw. grypa świńska czyli grypa wywołana przez wirus H1N1 z grupy A może mieć gwałtowniejszy i poważniejszy przebieg, jednak nie stanowi to reguły. Można infekcję przejść tak, jak zwykłą grypę. Dla pacjenta sprawa więc jest prosta – jeżeli pojawią się u niego objawy grypy, powinien niezwłocznie udać się do lekarza. Również dlatego, że powikłania po grypie sezonowej mogą mieć tak samo poważne konsekwencje jak zachorowanie na grypę świńską.

Skąd wzięła się nazwa „świńska grypa”? Otóż wirusy typu A powodują choroby również u świń i typ AH1N1 pierwszy raz wyizolowano własnie ze świń. Ten sam typ wywołał również słynną „hiszpankę” czyli największą epidemię grypy, która pochłonęła blisko 50 – 100 mln ofiar. Należy jednak pamiętać, że wirusy z grupy A wykazują częste mutacje, dlatego wirus wirusowi nierówny. Zaś infekcja potocznie zwana „świńską grypą” zawiera w sobie zarówno genom świński, ptasi jak i ludzki. W dodatku na świecie pojawiły się liczne głosy sprzeciwu, głównie środowisk związanych z hodowlą świń i dystrybucją mięsa wieprzowego, dotyczącego mylącej nazwy „świńska grypa„. Dlatego też można spotkać się z nazwami „grypa meksykańska„, „grypa nowa„, „grypa północnoamerykańska„.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *