Sztuczna wątroba

Dobra wiadomość dla wszystkich cierpiących na choroby wątroby. Co prawda to dopiero światełko w tunelu, jednak to coś niesamowitego. Mianowicie naukowcy z Uniwersytetu Wake Forest w Północnej Wirginii (USA) wyhodowali sztuczną ludzką wątrobę. Co ciekawe, za bazę posłużyła im wątroba zwierzęca.

Cały proces produkcji wątroby nie należy do najłatwiejszych. Jak już wspomniałem, za bazę posłużyła wątroba zwierzęca. Do wypłukanej i pozbawionej komórek zwierzęcej wątroby, naukowcy wszczepili komórki ludzkie. W kolejnym kroku, tak spreparowana wątroba została umieszczona w bioreaktorze, w którym wątroba miała optymalne warunki.

Już po tygodniu wątroba wypełniła się ludzkimi komórkami a narząd podjął swoje normalne funkcje.

Niestety, wyhodowana wątroba ma tylko 2,5 centymetra długości i tej fazie eksperymentów nie nadaje do przeszczepu. Oznacza to, że na sztuczną wątrobę przyjdzie jeszcze długo poczekać. Jednak pocieszające jest to, że eksperyment ten jest ogromnym krokiem w kierunku pozyskania sztucznej wątroby.  Miejmy nadzieję, że już niedługo sztuczna wątroba uratuje wiele istnień.  Nie tylko poprzez przeszczep ale także przez możliwość testowania nowych lekarstw na sztucznej wątrobie.

2 thoughts on “Sztuczna wątroba

  • 3 listopada 2010 at 8:13
    Permalink

    Super wiadomość! Byle tak dalej! To uratuje życie naprawdę wielu ludziom. Jeszcze trochę i będzie można wymieniać ważne narządy które są chore i nie można ich leczyć.

  • 3 listopada 2010 at 12:57
    Permalink

    super wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jedynie DMSO może okazać się skuteczne w przypadku różnych problemów. Jeśli zdecydujesz się, aby go wypróbować, z pewnością będziesz zadowolony. Sprawdź to!
e-natura.pl