Właściwości jabłek czyli czy warto jeść jabłka?

Lubicie jabłka? Sezon na na jabłka rozpoczął się już na dobre. Jesienne jabłka są najlepsze. Wystarczy pójść do najbliższego warzywniaka, żeby zobaczyć kilka rodzajów jabłek. W dodatku łatwiej niż w innych sezonach dostać te naturalne, pozbawione sztucznych substancji, pachnące i soczyste. Czy warto jednak jeść jabłka? Warto pamiętać o ich właściwościach, zanim zjemy 2 kilogramy w drodze z warzywniaka do domu.

Właściwości jabłek:

  • ODCHUDZANIE – jabłka są niskokaloryczne i dzięki zawartym w nich pektynom, wypełniają żołądek zmniejszając uczucie głodu,
  • ZAPOBIEGANIE CHOROBOM – witaminy C co prawda zawierają niezbyt spektakularną ilość, ale mają inne witaminy i cynk, które wpływa na powstawanie białych krwinek, czyli tej części krwi, której zadaniem jest walka z atakującymi nas drobnoustrojami.
  • OBNIŻANIE CHOLESTEROLU – wystarczą 2 jabłka dziennie aby obniżyć poziom LDL czyli „złego” cholesterolu.
  • DZIAŁANIE ANTYOKSYDACYJNE – jabłka zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, dzięki którym jesteśmy dłużej młodzi, piękni i zdrowi, ponieważ przedłużają życie niemal wszystkich komórek ludzkiego ciała.
  • DBANIE O DZIĄSŁA – gryzienie twardych jabłek dobrze działa na dziąsła; problemowy jest jednak kwas w owocach, który niszczy szkliwo, dlatego też po jedzeniu jabłek nie można od razu myć zębów, dobrze jednak przepłukać usta wodą, ewentualnie umyć potem zęby.
  • PRZECIWDZIAŁANIE ZAPARCIOM – a to dlatego, że jabłka zawierają błonnik, a błonnik jest niezbędny do prawidłowego przesuwania się treści pokarmowej w jelitach i w efekcie prawidłowe wypróżnianie.
  • WSPOMAGANIE SERCA – zawarte w jabłkach flawonoidy nie pozwalają na odkładanie się w naczyniach blaszki miażdżycowej, a kwercetyna uszczelnia żyły i tętnice.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *