Wpływ palenia na zdrowie człowieka

W sumie to o szkodliwości palenia wiedzą wszyscy, nawet palacze. Ale powszechnie wiadomo, że nic sobie z tego nie robią i mają masę wymówek. Palenie jest szkodliwe, to fakt. Rzucanie palenia to nic trudnego – zacytuję znane powiedzenie:

Rzucanie palenia? Nic trudnego, setki razy próbowałem.

W procesie rzucania palenia, jest pomocna publikacja Złotych Myśli pt:  Nie rzucaj palenia od razu!

A teraz trochę o szkodliwości palenia – tak dla ścisłości i postraszenia palaczy 🙂

Papieros jest jedynym produktem, którego używanie zgodnie z jego przeznaczeniem, powoduje przedwczesną śmierć.

Tytoń jest substancją mocno uzależniającą, a papieros to nie tylko trochę liści tytoniu zawiniętych w papierek, ale przede wszystkim wysoko wyspecjalizowany produkt prowadzący do uzależnienia palacza.

Palenie wywołuje więcej chorób kończących się przedwczesnym zgonem niż AIDS, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, wypadki i zabójstwa razem wzięte.

Co 8 sekund jedna osoba umiera na choroby spowodowane wdychaniem dymu tytoniowego.

20 papierosów wypalonych dziennie skraca przeciętnie życie o ok. 5 lat, 40 sztuk – o 8 lat.

Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty.

Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym składzie, utajnionym przez producentów. Np. specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu. Tak chemicznie spreparowany papieros dostarcza palaczowi substancji, od której się uzależnia – nikotyny oraz cztery tysiące innych toksycznych substancji chemicznych, wśród których przynajmniej 40 jest rakotwórczych.

Są to między innymi :

 • ciała smołowate – są częstą przyczyną raka, można je zobaczyć dmuchając dymem papierosowym na czystą chusteczkę
 • tlenek węgla –/ składnik spalin tzw. czad/- zmniejsza zawartość tlenu we krwi, utrudnia pracę serca
 • fenole / trujące związki chemiczne, składniki środków żrących /- niszczą rzęski nabłonka oskrzelowego, płuca nie są chronione przed substancjami chemicznymi, co prowadzi do zniszczenia tkanki płucnej
 • aceton – rozpuszczalnik do farb i lakierów
 • metanol – trucizna, składnik benzyn silnikowych
 • naftalen – środek owadobójczy
 • nikotyna – silna trucizna, uzależnia jak narkotyk, jedna kropla czystej nikotyny powoduje śmierć
 • arsen – trucizna, składnik chemicznych środków bojowych
 • Polon 210 – pierwiastek promieniotwórczy, wysoko radioaktywny
 • tolven – rozpuszczalnik
 • amoniak – składnik nawozów
 • cyjanowodór – kwas pruski, stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej

Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym, jako rezultat połykania śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie człowieka.

Zły wpływ dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrębie jamy ustnej czy płuc, ale także we wszystkich innych narządach np. w pęcherzu moczowym, trzustce, narządach rodnych itp.

Tytoń jest najczęściej pierwszą używką stosowaną przez nastolatków, którzy później zaczynają sięgać po alkohol i narkotyki.

Fizyczne szkody wynikłe z palenia papierosów pojawiają się dość wcześnie, nawet przed upływem roku. Palacze więcej kaszlą i trudniej im oddychać. Ich płuca są uszkodzone i mają mniejszą pojemność, mają słabsze serce, i częściej chorują.

Im wcześniej młody człowiek zacznie palić, tym wcześniej w wieku dorosłym narażony będzie na chorobę nowotworową i choroby serca.

Uzależnienie od nikotyny powoduje, że rzucenie palenia jest niezwykle trudne. Palenie tytoniu to nie tylko fatalny nałóg, ale także skomplikowane zjawisko biologiczne. Mechanizm uzależnienia znajduje się w ludzkim mózgu. Pod wpływem nikotyny wydziela on liczne związki chemiczne. Objawy nałogu nikotynowego są podobne do objawów uzależnienia od heroiny, kokainy czy alkoholu.

Badania dowodzą, że nikotyna uzależnia nawet silniej niż wymienione narkotyki, a jej odstawienie powoduje nieprzyjemne objawy, które skłaniają do ponownego sięgnięcia po papieros.

Jeden papieros skraca życie palacza o ok. 5,5 minuty. Nigdy nie jest jednak za późno, aby rzucić palenie, choć jest to trudne i wymaga dużo samozaparcia i silnej woli.

Nie rzucaj palenia od razu!

El Amigo

:: Ciało i duch

Jak rzucić palenie i pozbyć się nałogu bez pozbawiania się satysfakcji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *