Zagrożenie pasożytami w XXI wieku

Pasożyty, robaki, pierwotniaki – na samą myśl krzywimy się, przypominając sobie preparaty na lekcjach biologii. Jednocześnie myślimy od razu: to mnie nie dotyczy. Przecież pasożyty są obrzydliwe i mają je tylko w Afryce lub innych krajach, gdzie panuje głód i brak higieny, ewentualnie przydarza się to dzieciom, które nie mają oporów przed włożeniem rąk do buzi po zabawie w ziemi lub ze zwierzakiem. Czasem też słyszymy o potencjalnych zarażeniach tasiemcem w celu odchudzania. Czy na pewno pasożyty nam nie grożą?

Okazuje się, że niestety jest to błędny tok rozumowania. Często przyczyną dość nieswoistych objawów są właśnie choroby wywołane przez pasożyty czyli organizmy mniejsze lub większe, które bez naszej wiedzy (i bez naszej zgody) zasiedliły nasz organizm. Może się okazać,  że bóle brzucha, głowy, anemia, ogólne osłabienie, problemy z koncentracją lub problemy naszych dzieci w nauce, a nawet znaczne opóźnienie rozwoju spowodowane jest właśnie przez pasożyty.

Ze względu na szeroki zakres i wszechobecne bagatelizowanie problemu zakażeń pasożytniczych, w najbliższych dniach przeczytacie o nich właśnie tu, na łamach Portalu Zdrowia. Dowiecie się między innymi jakie badanie konieczne są do wykrycia choroby, jakie pasożyty zagrażają człowiekowi, jak leczyć potwierdzone zakażenie i jak zapobiegać pierwszemu bądź ponownemu zakażeniu.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *