Zespół Jelita Drażliwego

Ból brzucha potrafi zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Czasem nie jesteśmy w stanie zidentyfikować jego przyczyny, ponieważ nie boli ani wskutek urazu, ani po jedzeniu, ani z głodu. Byś może w takim przypadku mamy do czynienia z Zespołem Jelita Drażliwego.

Zespół Jelita Drażliwego to przewlekłe schorzenie niewiadomego pochodzenia. Charakterystyczne są różnorodne (czasem przeciwstawne) objawy, dzięki którym Zespół Jelita Drażliwego mylony jest niejednokrotnie z zatruciem pokarmowym bądź niestrawnością.

Zespół Jelita Drażliwego – objawy:

  1. bóle brzucha, skurczowe lub jednostajne, usytuowane często w lewym dole biodrowym,
  2. zaparcia,
  3. biegunki,
  4. zmienna ilość wypróżnień,
  5. uczucie pełności w brzuchu,
  6. uczucie przelewania jedzenia w jamie brzusznej,
  7. liczne odgłosy z jamy brzusznej,
  8. uczucie niepełności wypróżnień.
Jak widać Zespół Jelita Drażliwego niesie ze sobą tak różne objawy, że teoretycznie powinny one wykluczać jedno schorzenie, jak chociażby biegunka i zaparcia. Dla ZJD charakterystyczne jest jednak to, że mogą występować obie jego formy (biegunkowa i zaparciowa) naprzemian lub w ogóle tylko jedna z nich.
Do czynników powodujących powstawanie tej dziwnej, uciążliwej choroby  w dużej mierze przyczynia się stres.

Leczenie Zespołu Jelita Drażliwego

Choroba jest o tyle tajemnicza, że nie ma na nią jednego niezawodnego lekarstwa. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż diagnozę stawia lekarz, po odrzuceniu innych możliwości, ponieważ podobne objawy mogą dawać inne schorzenia. Jeśli jednak faktycznie mamy do czynienia z Zespołem Jelita Drażliwego, wóczas musimy przygotować się na leczenie objawowe, czyli leki na zaparcia lub przeciwbiegunkowe (Stoperan, Loperamid). Stosuje się również dość powszechnie leki rozkurczowe, takie jak No-Spa.

Niebagatelny wpływ na stan zdrowia ma również tryb życia, a więc do sposobów leczenia zaliczyć można zmianę trybu życia na bardziej wyciszony, spokojny i relaksujący. Zaleca się lekkostrawną, ale urozmaiconą dietę. Warto też sięgnąć w stronę naturalnych środków takich jak Triphala, zioła wyciszające, zioła rozkurczowe.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *