Zintegrowany Informator Pacjenta

Zapewne słyszeliście już o ZIP czyli o Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Został on uruchomiony 1 lipca przez NFZ. ZIP jest to ogólnopolski serwis internetowy, w którym można znaleźć wszelkie informacje przydatne dla pacjentów oraz co najważniejsze uzyskuje się dostęp do historii swojego leczenia.

Co nam daje Zintegrowany Informator Pacjenta

Najważniejsze cechy systemu ZIP:

  • można sprawdzić nasz status ubezpieczenia eWUŚ
  • zyskujemy pełną wiedzę o naszym leczeniu w ramach ubezpieczenia od 2008 roku – czyli uwaga, wszystkie informacje o naszym leczeniu, które odbywało się prywatnie – NIE SĄ dostępne.
  • dowiemy się ile NFZ zapłacił za każdą naszą wizytę u lekarza, zabieg w szpitalu, pobyt w sanatorium czy refundowane leki.

Jak uzyskać dostęp do ZIP

Najważniejsza informacja – Dostęp do ZIP jest darmowy! Założenie i korzystanie z konta jest darmowe!

Dostęp do ZIP można uzyskać na dwa sposoby:

  1. Należy udać się do najbliższego Oddziału NFZ z dowodem osobistym lub paszportem, podpisać wniosek, odebrać login i hasło.
  2.  Można złożyć wniosek poprzez stronę zip.nfz.gov.pl, a następnie w siedzibie NFZ odebrać login i hasło dostępu do konta.

Jak widać, oba sposoby wiążą się z koniecznością wizyty w siedzibie NFZ. Wcześniej warto sprawdzić, do którego oddziału można się udać, tutaj spis oddziałów, w których powinniśmy uzyskać dostęp do ZIP.

Jako ciekawostkę dodam, że ZIP jest konkurencją systemu, który dopiero się pojawi. Tak, konkurencją. Wraz z wdrożeniem Elektronicznej Dokumentacji Medycznej pojawi się inny system, nie sygnowany przez NFZ. Będzie to globalny system, który będzie obejmował WSZYSTKIE kontakty ze służbą zdrowia. Zarówno te w ramach ubezpieczenia jak i te prywatne. Będzie ciekawie. Najbardziej interesuje mnie to, co stanie się wtedy z ZIP. Ale to pieśń przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *