Zioła na dolegliwości żołądkowo-jelitowe

zioła łagodzące dolegliwości jelitowe

Na Portalu Zdrowia często pojawiają się artykuły dotyczące właściwości konkretnych ziół. Zdecydowanie rzadziej polecamy pomoc farmakologiczną, skłaniając się ku opinii, że najlepsza jest natura. Wszystko to, co naturalne i nieprzetworzone (również żywność) działa zdecydowanie lepiej niż sztucznie zsyntetyzowane substancje. Oczywiście są też sytuacje – i nie możemy o nich zapominać – w których bez  lekarza i farmaceutyków nie da się obyć. Często jednak doskonale z naszymi dolegliwościami poradzą sobie zioła.

Dziś opowiemy o ziołach na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dolegliwości te są różne. Czasem są to problemy z trawieniem, czasem z wypróżnianiem. Do tego dochodzą bóle i skurcze w obrębie brzucha, zgaga, nudności, wymioty, biegunki, zaparcia itd. Trudno o zioła uniwersalne, czyli takie, które zaradzą każdej z naszych dolegliwości. Warto więc poznać działanie różnych roślin, aby w razie wypadku umieć je właściwie i w odpowiedniej postaci oraz ilości zastosować.

 

Zioła na dolegliwości żołądkowo-jelitowe:

 

Mięta Pieprzowa

Swoje właściwości zawdzięcza olejkom eterycznym, w skład których wchodzi mentol (należy uważać na gatunki mięty, niektóre bowiem mentolu nie posiadają).  Jest bardzo łatwa w stosowaniu – w większości sklepów spożywczych dostępna jest mięta suszona w postaci ekspresowej herbaty. Wykazuje doskonałe właściwości łagodzące wzdęcia, ułatwiające trawienie oraz rozkurczowe. Pomoże na kłopoty z trawieniem, przejedzenie i skurczowe bóle brzucha.

Rumianek

Obok mięty jedno z najpopularniejszych ziół. Równie łatwy w użyciu jak mięta. Ma właściwości łagodnie rozkurczowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i wiatropędne. Może być stosowany przy nieżytach żołądka, nietolerancjach pokarmowych, a także podczas antybiotykoterapii jako wspomaganie działania osłonowego.

Szałwia

Kolejne ziele dostępne w postaci ekspresowej herbaty. Ma właściwości antybakteryjne i rozkurczowe. Reguluje działanie układu pokarmowego, doskonała na niestrawność i wzdęcia.

Dziurawiec

Znany przede wszystkim z e swojego działania mobilizującego drogi żółciowe. I rzeczywiście, warto go pić podczas niedomagania wątroby lub przewodów żółciowych właśnie. Należy tylko uważać na słońce, ponieważ dziurawiec ma właściwości fotouczulające, co w praktyce oznacza konieczność unikania słońca podczas stosowania dziurawca. Poza tym dziurawiec ma właściwości rozkurczowe, pomaga nawet przy silnych kolkach. Dziurawiec pijemy w postaci naparu.

Kminek

Znienawidzona przez wiele osób przyprawa działa świetnie na wzdęcia – zapobiega ich powstawaniu. Nieprzypadkowo więc w tradycyjnej kuchni polskiej, znajduje się on jako składnik potraw teoretycznie wzdymających (np. potrawy z kapusty).

Koper Włoski

Koper Włoski czyli fenkuł wchodzi przebojem do naszych kuchni. I dobrze, jest bowiem bardzo zdrowym warzywem. Właściwości lecznicze posiadają jednak nasiona (dostępne w aptekach i niektórych sklepach spożywczych). Można je stosować jako dodatek do potraw lub robić z niego napar. Ma on działanie silnie rozkurczowe i zapobiegające wzdęciom. Doskonały na kolki – również u niemowląt.

Kozłek Lekarski

Znany jest przede wszystkim ze sowich uspokajających właściwości. Wspomaga także układ pokarmowy, ale dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Działa rozkurczowo na drogi żółciowe i rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Siemię lniane

Siemię lniane czyli nasiona lnu doskonale działają na układ pokarmowy. Zmielone i zalane wrzątkiem nasiona działają osłonowo na żołądek (zawierają dużo śluzu, który wyścieła błonę śluzową), poprawiają perystaltykę i zapobiegają zaparciom.

Czarna jagoda

Idealny naturalny środek na biegunki, wystarczy suszone owoce lub liście zalać wrzątkiem i gotować przez kilka minut. Pić w miarę potrzeb, nie przekraczając dawki 1 szklanka odwaru 3 razy dziennie.

Babka

Obie jej odmiany: lancetowata i szerokolistna mają właściwości stymulujące wydzielanie soku żołądkowego. Świetne są więc na przejedzenie i dolegliwości żołądkowe, również wrzody. Z kolei nasiona babki płesznik są idealne w walce z zaparciami (zawierają dużo błonnika)

Melisa

Uspokaja nie tylko nerwy, ale i układ pokarmowy. Działa przeciwskurczowo i antybakteryjnie. Dostępna w sklepach spożywczych w postaci herbaty.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *