Zioła na dolegliwości żołądkowo-jelitowe
Na Portalu Zdrowia często pojawiają się artykuły dotyczące właściwości konkretnych ziół. Zdecydowanie rzadziej polecamy pomoc farmakologiczną, skłaniając się ku opinii, że najlepsza jest natura. Wszystko to, co naturalne i nieprzetworzone (również żywność) działa zdecydowanie lepiej niż sztucznie zsyntetyzowane substancje. Oczywiście są też sytuacje – i nie możemy o nich zapominać – w których bez lekarza i farmaceutyków nie da się obyć. Często jednak doskonale z naszymi dolegliwościami poradzą sobie zioła.
Dziś opowiemy o ziołach na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dolegliwości te są różne. Czasem są to problemy z trawieniem, czasem z wypróżnianiem. Do tego dochodzą bóle i skurcze w obrębie brzucha, zgaga, nudności, wymioty, biegunki, zaparcia itd. Trudno o zioła uniwersalne, czyli takie, które zaradzą każdej z naszych dolegliwości. Warto więc poznać działanie różnych roślin, aby w razie wypadku umieć je właściwie i w odpowiedniej postaci oraz ilości zastosować.
Zioła na dolegliwości żołądkowo-jelitowe:
Mięta Pieprzowa
Swoje właściwości zawdzięcza olejkom eterycznym, w skład których wchodzi mentol (należy uważać na gatunki mięty, niektóre bowiem mentolu nie posiadają). Jest bardzo łatwa w stosowaniu – w większości sklepów spożywczych dostępna jest mięta suszona w postaci ekspresowej herbaty. Wykazuje doskonałe właściwości łagodzące wzdęcia, ułatwiające trawienie oraz rozkurczowe. Pomoże na kłopoty z trawieniem, przejedzenie i skurczowe bóle brzucha.
Rumianek
Obok mięty jedno z najpopularniejszych ziół. Równie łatwy w użyciu jak mięta. Ma właściwości łagodnie rozkurczowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i wiatropędne. Może być stosowany przy nieżytach żołądka, nietolerancjach pokarmowych, a także podczas antybiotykoterapii jako wspomaganie działania osłonowego.
Szałwia
Kolejne ziele dostępne w postaci ekspresowej herbaty. Ma właściwości antybakteryjne i rozkurczowe. Reguluje działanie układu pokarmowego, doskonała na niestrawność i wzdęcia.
Dziurawiec
Znany przede wszystkim z e swojego działania mobilizującego drogi żółciowe. I rzeczywiście, warto go pić podczas niedomagania wątroby lub przewodów żółciowych właśnie. Należy tylko uważać na słońce, ponieważ dziurawiec ma właściwości fotouczulające, co w praktyce oznacza konieczność unikania słońca podczas stosowania dziurawca. Poza tym dziurawiec ma właściwości rozkurczowe, pomaga nawet przy silnych kolkach. Dziurawiec pijemy w postaci naparu.
Kminek
Znienawidzona przez wiele osób przyprawa działa świetnie na wzdęcia – zapobiega ich powstawaniu. Nieprzypadkowo więc w tradycyjnej kuchni polskiej, znajduje się on jako składnik potraw teoretycznie wzdymających (np. potrawy z kapusty).
Koper Włoski
Koper Włoski czyli fenkuł wchodzi przebojem do naszych kuchni. I dobrze, jest bowiem bardzo zdrowym warzywem. Właściwości lecznicze posiadają jednak nasiona (dostępne w aptekach i niektórych sklepach spożywczych). Można je stosować jako dodatek do potraw lub robić z niego napar. Ma on działanie silnie rozkurczowe i zapobiegające wzdęciom. Doskonały na kolki – również u niemowląt.
Kozłek Lekarski
Znany jest przede wszystkim ze sowich uspokajających właściwości. Wspomaga także układ pokarmowy, ale dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Działa rozkurczowo na drogi żółciowe i rozkurczowo na mięśnie gładkie.
Siemię lniane
Siemię lniane czyli nasiona lnu doskonale działają na układ pokarmowy. Zmielone i zalane wrzątkiem nasiona działają osłonowo na żołądek (zawierają dużo śluzu, który wyścieła błonę śluzową), poprawiają perystaltykę i zapobiegają zaparciom.
Czarna jagoda
Idealny naturalny środek na biegunki, wystarczy suszone owoce lub liście zalać wrzątkiem i gotować przez kilka minut. Pić w miarę potrzeb, nie przekraczając dawki 1 szklanka odwaru 3 razy dziennie.
Babka
Obie jej odmiany: lancetowata i szerokolistna mają właściwości stymulujące wydzielanie soku żołądkowego. Świetne są więc na przejedzenie i dolegliwości żołądkowe, również wrzody. Z kolei nasiona babki płesznik są idealne w walce z zaparciami (zawierają dużo błonnika)
Melisa
Uspokaja nie tylko nerwy, ale i układ pokarmowy. Działa przeciwskurczowo i antybakteryjnie. Dostępna w sklepach spożywczych w postaci herbaty.
Zdjęcie: Wikipedia