Zwalcz katar naturalnymi metodami

Grypa, przeziębienie – w aptece czy zwykłym sklepie znajdziemy mnóstwo preparatów, które powodują, że objawy tych chorób znikają lub są przytłumione. Dziś nie będziemy debatowali na temat skuteczności tych specyfików, ale zajmiemy się naturalnymi sposobami na katar. Przecież nie zawsze tak jest, że katar jest częścią większej choroby, grypy, zapalenia oskrzeli czy przeziębienia. Czasem pojawia się po prostu sam, bez gorączki, kaszlu i bólu gardła, a jedynie z bólem głowy, który sam katar powoduje.

Czy należy robić z kataru wielkie halo? Od razu łykać tony tabletek i kłaść się do łóżka? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Warto słuchać swojego organizmu i położyć się do łóżka, jeżeli faktycznie czujemy zmęczenie. Sen przyspieszy regenerację. Odpoczynek też pozwoli szybciej wrócić do formy. Ale jeżeli nic poza katarem i związanym z nim bólem głowy nie odczuwamy, nie mamy gorączki ani bólu gardła, można spróbować naturalnych sposobów, żeby pozbyć się niedogodności w postaci zatkanego nosa.

Naturalne sposoby na katar:

 • Inhalacje:
  do inhalacji stosujemy gorącą wodę (tuż po zagotowaniu) i zioła, olejki eteryczne lub nawet zwykłą sól. Doskonałe efekty przynoszą inhalacje z zastosowaniem: tymianku lub olejku eukaliptusowego. Na rynku pojawiły się urządzenia do inhalacji, które można z powodzeniem wykorzystać w przypadku kataru. Jeżeli jednak nie mamy takiego urządzenia, wystarczy wlać do miski gorącą wodę, dodać olejki lub zioła i wdychać opary – przykrycie głowy ręcznikiem może pomóc, trzeba jednak zachować ostrożność, żeby się nie oparzyć.
 • Miód:
  miód (oczywiście tylko naturalny) ma właściwości bakteriobójcze, przyda się więc w zwalczaniu kataru, o ile będziemy spożywali go w niskiej temperaturze (maks. 40 stopni – powyżej traci lecznicze właściwości),
 • Witamina C:
  w naturalnej postaci: aronia, dzika róża, bez – w postaci naparów, soków, bądź herbatek.
 • Picie dużej ilości płynów:
  przy niemal każdej chorobie zaleca się przyjmowanie większej ilości płynów, w tym wypadku chodzi głównie o rozrzedzenie wydzieliny nosowej, co ułatwi pozbycie się jej z organizmu.
 • Czosnek i chrzan:
  ich bakteriobójcze i wirusobójcze działanie pomaga zwalczyć drobnoustroje, które powodują katar, dodatkowo chrzan oczyszcza nos dzięki olejkom eterycznym (nie wierzysz? – zetrzyj korzeń chrzanu na tarce, odetkanie nosa murowane).
 • Tłusty krem lub maść:
  to akurat sposób na na przetrwanie kataru, kiedy skrzydełka nosa są obolałe, wysuszone i podrażnione ciągłym wycieraniem. Smarujemy je tłustym kremem (po nawilżającym może pojawić się uczucie pieczenia), maścią z witaminą A , linomagiem, alantanem lub podobnym tłustym specyfikiem. Warto zacząć smarowanie na początku kataru,  jeszcze zanim skrzydełka zaczną nas boleć. Gdy już są podrażnione – smarujemy po każdym wytarciu chusteczką.

Zdjęcie: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *