Zwolnienie lekarskie czy praca podczas choroby?

Problem zwolnień lekarskich i związanych z tym absencji pracowników jest dość złożoną kwestią. Wpływem na ekonomię i ewentualnymi stratami pracodawcy i pracownika nie będziemy się jednak tutaj zajmować. Choć może nie do końca. Porozmawiamy bowiem o tym, co może stracić pracownik. Ale pod lupę bierzemy nie sytuację, kiedy pracownik ląduje na zwolnieniu lekarskim, ale taką, w której idzie pracować mimo kaszlu, kataru, drapania w gardle, czy gorączki.

Dlaczego podczas choroby lepiej zostać w domu:

  1. Chory pracownik jest mało wydajny (co zresztą nie dziwi, jak tu pracować na standardowych obrotach, gdy np. boli gardło, przez zatkany nos nie da się dotykać, ciało ogarniają dreszcze, a gorączka nie pozwala się skupić?)
  2. Środki dostępne bez recepty (tak zwane OTC, czyli z ang. Over The Counter, co w wolnym tłumaczeniu oznacza środki nie podlegające ścisłej kontroli, czyli sprzedawane na życzenie klienta, a nie z przepisu lekarza) zazwyczaj pogarszają sytuację. Raz, że działają jedynie na objawy (chwilowo odetka się nos, ale choroba nie znika), dwa : środki te same w sobie mogą powodować osłabienie organizmu związane z możliwymi skutkami ubocznymi (często są to zawroty głowy, zaburzenia widzenia, omamy, nudności, wymioty), nie mówiąc już o niebezpieczeństwach z tym związanych: w niektórych zawodach wymaga się szczególnej koncentracji (np. kierowca, pilot, operator dźwigu), a środki na przeziębienie mogą tę koncentrację skutecznie zaburzyć.
  3. Jeśli idziesz chory do pracy, prawdopodobnie zarazisz innych. Nawet jeśli nie obchodzi cię cudze zdrowie, pomyśl o tym, że gdy oni pójdą na zwolnienie, ty będziesz musiał wykonać ich pracę. 😉
  4. Chory pracownik roznosi zarazki, poza tym, że kaszle i kicha (wirusy i bakterie fruwają w powietrzu) to dotyka wszystkich sprzętów: klawiatura, komputer, biurko, uchwyty szuflad, klamki itp. pozostawiając na nich drobnoustroje chorobotwórcze.
  5. Zmuszanie organizmu do pracy, w sytuacji kiedy domaga się odpoczynku i skoncentrowania sił na walce z chorobą sprawia, że choroba trwa dłużej, niż w sytuacji, gdy pozwalamy sobie na odpoczynek.

 

Źródło: edition.cnn.com
Zdjęcie: Wikipedia

One thought on “Zwolnienie lekarskie czy praca podczas choroby?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *